O SYSTEMIE


System preferencyjnych kredytów studenckich działa od 1 października 1998 r. Powstał jako dodatkowa forma pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych, którzy do tej pory mogli korzystać jedynie z bezzwrotnej pomocy materialnej ze strony uczelni udzielanej w formie stypendiów socjalnych, naukowych, zapomóg itp.

O kredyt studencki mogą się ubiegać studenci uczelni publicznych i niepublicznych również wyższych uczelni zawodowych i wojskowych (studenci cywilni) bez względu na rok studiów i formę (studia stacjonarne i niestacjonarne) oraz doktoranci uczelni i jednostek naukowych - pod warunkiem, że rozpoczęli studiowanie przed ukończeniem 25 roku życia. Na potrzeby finansowania systemu stworzono Fundusz Pożyczek i Kredytów Studenckich, ulokowany w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wytypowano również kilka banków, w których studenci i doktoranci mogą ubiegać się o kredyt na preferencyjnych warunkach.

Preferencyjny charakter kredytu studenckiego polega na tym, iż student pobierający kredyt, rozpoczyna jego spłatę wraz z odsetkami w 2 lata po ukończeniu studiów, przy czym wysokość odsetek spłacanych przez kredytobiorcę od zaciągniętego kredytu studenckiego wynosi połowę stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. Ponadto okres spłaty kredytu trwa nie krócej niż dwukrotność okresu, na jaki kredyt został udzielony. Tak więc, przez cały okres studiów i dwa lata po ich ukończeniu, należne bankom odsetki pokrywane są z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Cechy kredytu studenckiego:
- preferencyjne warunki udzielenia
- elastyczna wysokość raty kredytu
- atrakcyjny system poręczeń dla osób o niskich dochodach
- niskie oprocentowanie
- długi okres karencji
- niskie raty spłaty
- możliwość umorzenia części kredytu

Przepisy dotyczące systemu kredytów studenckich reguluje ustawa z dnia 17 lipca 1998 roku o pożyczkach i kredytach studenckich.