UMORZENIE KREDYTU STUDENCKIEGO


Kredyt studencki może być umorzony być częściowo lub w całości. Podstawą umorzenia są w szczególności:
trudna sytuacja życiowa pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy
trwała utrata zdolności do spłaty zobowiązań;
brak prawnych możliwości dochodzenia roszczeń
dobre wyniki ukończenia studiów
śmierć kredytobiorcy

Umorzenie tytułu znalezienia się w trudnej sytuacji życiowej lub trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań

Kredyt może być umorzony:
w 100% - w przypadku trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań przez kredytobiorcę, która nastąpiła po zawarciu umowy pożyczki albo umowy kredytu
w części - w przypadku trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy.

Trudna sytuacja życiowa to:
trudna sytuacja materialna kredytobiorcy oraz członków jego rodziny udokumentowana przez ośrodek pomocy społecznej - w przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających korzystanie ze świadczeń z systemu pomocy społecznej
lub
trudna sytuacja materialna kredytobiorcy wynikająca ze zdarzenia losowego, powodującego czasową utratę zdolności do spłaty zobowiązań, w szczególności choroby kredytobiorcy lub członka jego rodziny, konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, szkody spowodowanej przez pożar, klęskę żywiołową lub inną katastrofę.

Wnioski o umorzenie z ww. tytułu składa się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. We wniosku należy własnymi słowami opisać, w jaki sposób kredyt studencki wpływa na sytuację materialną i jakie zdarzenia powodują trudności w spłacie kredytu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające ww. sytuację i zdarzenia.
Wymagane dokumenty:
kopia umowy o kredyt studencki z bankiem
zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia (harmonogram spłaty)
kopia dyplomu ukończenia studiów
zaświadczenia z miejsca pracy o dochodach osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym - jeżeli pracują
zaświadczenia z urzędu pracy osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym - jeżeli nie pracują
przelewy emerytury/renty osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym - jeżeli są na emeryturze/rencie
informacje o korzystaniu ze świadczen pomocy społecznej
informacje o uzyskiwanych świadczeniach, w tym rodzinnych
informacje o wszelkich innych dochodach członków rodziny
opis zdarzeń losowych wpływających na spłatę kredytu (zaświadczenia lekarskie, wyciągi z pobytu w szpitalu, zaświadczenia z urzędu gminy o szkodach spowodowanych powodzią/pożarem, etc.)
zaświadczenia o stanie zdrowia osób, których choroba wpływa na spłatę kredytu, zwłaszcza jezeli wymagają opieki ze strony kredytobiorcy, w tym ponoszone koszty leczenia/rehabilitacji, informacje o rokowaniach co do wyzdrowienia
dokumenty potwierdzające niezdolność do pracy, stopień niepelnosprawności, etc.

Wniosek z dokumentami (lub kopiami potwierdzonymi za zgodność z oryginałem) należy wysłać do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tam dokonywana jest formalna ocena wniosku. Ewentualnie urzędnik poprosi o uzupełnienie dokumentacji. Jezeli wszystko będzie w porządku wniosek trafi do rozpatrzenia przez Ministra, ktory wyda decyzję w sprawie wysokości umorzenia. Procedura jest postępowaniem administracyjnym - obowiązuje kpa.

Umorzenie z tytułu znalezienia się w grupie do 10% najlepszych absolwentów (rocznik absolwentów 2016/2017 i następne)

Wnioski o umorzenie z ww. tytułu rozpatruje bank.
Kredyt jest umarzany w:
50% kredytobiorcy, który ukończył studia w grupie do 1% najlepszych absolwentów
35% kredytobiorcy, który ukończył studia w grupie do 5% najlepszych absolwentów
20% kredytobiorcy, który ukończył studia w grupie do 10% najlepszych absolwentów
- uczelni lub absolwentów studiów doktoranckich na danym poziomie studiów (I stopnia, II stopnia, magisterskich jednolitych) w danym roku akademickim.
Umorzeniu podlega pozostała do spłaty (na dzień dostarczenia do banku wniosku) kwota kredytu wypłaconego w okresie studiów ukończonych w tej grupie.
Umorzeń kredytu dokonuje bank na wniosek kredytobiorcy. Do wniosku dołącza się zaświadczenie uzyskane w uczelni. Rektor uczelni tworzy ranking absolwentów danego roku akademickiego na danym poziomie do dnia 31 grudnia. Bank dokonuje umorzenia w terminie 30 dni od dnia złożenia przez kredytobiorcę wniosku.

Umorzenie z tytułu znalezienia się w grupie do 5% najlepszych absolwentów (rocznik absolwentów 2015/2016 i wcześniejsze)

Wnioski o umorzenie z ww. tytułu rozpatruje bank.
Kredyt jest umarzany w 20% temu kredytobiorcy, który ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni lub absolwentów studiów doktoranckich w danym roku akademickim.
Umorzeniu podlega pozostała do spłaty (na dzień dostarczenia do banku wniosku) kwota kredytu wypłaconego w okresie studiów ukończonych w tej grupie.
Umorzeń kredytu dokonuje bank na wniosek kredytobiorcy. Musi on być potwierdzony przez dziekana lub inny jednoosobowy organ uczelni, a w przypadku studiów doktoranckich – kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie. Wniosek należy złożyć w banku w terminie 30 dni od dnia uzyskania ww. potwierdzenia.